Pro novou restauraci Garage Osteria v Plzni jsem pro výplň panelů baru zvolil sérii devíti obrazů – polyptych – zachycující vývoj automobilu Škoda v poválečných letech, od Škoda Tudor až po Škoda OHC 1100.
Prostory nové restaurace se nacházejí v industriální železobetonové budově, kde se 60 let servisovaly vozy ŠKODA AUTO a v jejíž ostatních prostorách se dodnes nacházejí garáže a autodílny. Majitel restaurace navíc zmiňoval souvislosti mezi časem výstavby budovy a snahou automobilového závodu účastnit se 24hodinového závodu Le Mans ve Francii. Jak jméno série obrazů prozrazuje, leitmotivem jsou ruce a stroje. Ruce proto, jelikož bez nich by žádná auta nevznikla a jsou spolu s nástroji to nejdůležitější v každé garáži/autodílně. Stroje je to, co tyto ruce vytvářejí, pohání je a stroje naopak pohání nás. Slovo stroj je v jiných jazycích zaměnitelný se slovem motor, který je srdcem každého automobilu. Název série je v italském jazyce proto, že obrazy zdobí italskou restauraci Osteria, jejíž koncept a design (interiér i exteriér) jsme s majitelem restaurace tvořili již při vzniku první takovéto restaurace v Plzni – Martinská Osteria. Tam zdobí bar obrazy souboje krásných kolen a těstovin.
První částí Garage Osteria polyptychu je tetraptych (soubor čtyř obrazů) – zachycuje vývoj Škody, tak jak byl započat ihned po válce, kdy modelem Tudor 1101 (z anglického two-door, dvoudvéřák) z roku 1946 navázal na nejúspěšnější předválečný model Škoda Popular (vyráběl v letech 1933-1946).
Obraz 1 – Škoda Tudor 1101 (rok 1946) – inspirací byly výkresy (plán, přední a boční pohled) tohoto modelu-vozu, do kterého jsem umístil modelku-řidičku tak, jak v dobových reklamách byl vůz propagován. V obraze se objevuje ruka „stvořitele“ a ruce přihlížejících fanoušků.
Obraz 2 – Škoda Felicia (rok 1959) – podélný řez automobilem, nebo jakýsi x-ray snímek odhalující vše potřebné a dobré, co si modelka-řidička (odkaz k Miss. USA Charlotte Sheffield) veze s sebou.
Obraz 3 – Škoda 450 (rok 1957) – boční pohled na červený kabriolet, který figuruje i v černobílých velkoformátových fotografiích od Antonína Kratochvíla, visících v restauraci. Zejména moment, kdy si žena za jízdy stoupne a sundá si šátek z vlasů.
Obraz 4 – Charlotte Sheffield (rok 1957) – Charlotte Sheffield z Utahu, USA, se stala v roce 1957 Miss USA. Tehdy byla oslovena k nafocení propagačních fotografií nového vozu Škoda 450 plzeňským fotografem Vilémem Heckelem, který s ní vytvořil sérii dnes již ikonických černobílých fotografií.
Druhou částí série obrazů je triptych (soubor tří obrazů) – je to období, v kterém byly vyvinuty závodní vozy, aspirující na účast v slavné soutěži Le Mans.
Obraz 5 – Škoda Sport LE MANS (rok 1950) – boční, přední a zadní pohled automobilu, překrývající trasu závodu Le Mans, která se jak červená niť (nebo linka rtěnky) line všemi třemi obrazy. Tento vůz byl v průběhu závodu umístěn na druhém místě, dokud…
Obraz 6 – Škoda Supersport „Doutník“ (rok 1950) – boční, přední a zadní pohled vylepšeného model vozu Sport, oproštěný o blatníky, což z něj vytvořilo tzv. doutník. Kvůli komunistickému režimu již nebylo možné závodit v Le Mans a tak navázat na úspěch předchozího modelu.
Obraz 7 – Škoda 1100 OHC (rok 1957) – boční, přední a zadní pohled modelu vozu v ikonické červené barvě, odkazující na závodní červenou „rosso corsa“ italských automobilů.
Třetí částí série obrazů je diptych (soubor dvou obrazů) – řezů motorem Škody 1100 OHC.
Obraz 8 – Škoda 1100 OHC (rok 1957) – podélný řez motorem.
Obraz 9 – Škoda 1100 OHC (rok 1957) – příčný řez motorem.